تبلیغات
وب سایت سرگرمی | طنز | کمدی | اس ام اس - روی اوربیسن، صدایی با نفوذ (I) وب سایت سرگرمی | طنز | کمدی | اس ام اس - روی اوربیسن، صدایی با نفوذ (I)
وب سایت سرگرمی | طنز | کمدی | اس ام اس
وب سایت سرگرمی | طنز | کمدی | اس ام اس
بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 27 آذر 1389
روی کلتون اوربیسن (Roy Kelton Orbison) خواننده، ترانه ‌سرا و موسیقی ‌دان راک اند رول آمریکایی که به خاطر صدای متمایز و بانفوذ، ساختار پیچیدهٔ آهنگ‌ها و اشعار احساسی و محزونش شناخته شده ‌است. اوریبسن در تگزاس بزرگ شد و در گروه راک ابیلی-کانتری و غربی در دبیرستان، آغاز به خواندن کرد تا آنکه با شرکت ضبط سان در ممفس قرارداد بست.

بزرگترین موفقیت وی با شرکت ضبط مانیومنت در اوایل و اواسط سال 1960 بود. زمانی که 22 آهنگ وی در بین 40 آهنگ برتر بر روی بیلبورد آمریکا قرار گرفت، همچون: "فقط تنهایی" (Only the Lonely)، "گریستن"، "رویاها" و "اوه، بانوی زیبا". حرفه وی در سالهای 1970 دچار رکود شد اما مورد استفاده قرار گرفتن یکی از آهنگهایش در فیلمی از دیوید لینچ در سالهای 1980 بار دیگر جانی تازه به آثار او بخشید.

در سال 1988 آلبوم جدید سولوی خود را عرضه نمود و همچنین به گروه The Traveling Wilburys پیوست با حضور: جرج هریسون (George Harrison)، باب دیلن (Bob Dylan)، تام پتی (Tom Petty) و جف لاین (Jeff Lynne). اوربیسن در دسامبر همان سال بر اثر حمله قلبی، در اوج موفقیت درگذشت. وی تجربه های دلخراشی در زندگی داشت از جمله مرگ همسر اولش و مرگ دو فرزندش در تصادفهای جداگانه.


روی اوربیسن به طور طبیعی صدایی میانه داشت با اینحال می توانست نتهای زیر در حد صدای تنور را به سادگی بخواند، دامنه صدای وی سه تا چهار اکتاو بود. به دلیل ترکیب صدای قدرتمند و برانگیخته اوربیسن و موسیقی پیچیده وی، موسیقی او را اپرایی دانستند و همچنین او را "کاروسوی راک" نامیدند، به یاد انریکو کاروسو (Caruso Enrico) خواننده اپرای ایتالیا. خوانندگانی چون: الویس پریسلی و بونو (Bono) صدای اوربیسن را بهترین و خاص ترین صدایی که تا به حال شنیده اند توصیف کردند.

در حالی که دیگر افراد در موسیقی راک اند رول سالهای 1950 و 60 جسارتی بی رحمانه را نسبت به او به تصویر کشیدند که بسیاری از آثار اوربیسن را به سکون، یاس و آسیب پذیری رساند. وی در هنگام اجراهایش بر روی سن ساکن و تنها بود، لباسهای سیاه بر تن و عینکی تیره بر چشم داشت که شخصیتی مرموز به او می بخشید.


در سال 1987 توسط ستایشگر همیشگی خود: بروس اسپرینگ استین (Bruce Springsteen) به تالار مشاهیر راک اند رول معرفی شد و همان سال به تالار مشاهیر ترانه سرایان شهر نشویل در ایلالت تنسی آمریکا نیز وارد شد. مجله رولینگ استون در بین 600 موسیقیدان با آثار ضبط شده، نام اوربیسن را در رده 37 لیست خود قرار داد و در سال 2008 این مجله او را در رده 13 بین 100 خواننده برتر تمام دوران قرار داد.

خانواده اوربیسن در شهر وینک در غرب تگزاس زندگی می کردند که اوربیسن ویژگیهای زندگی در آنجا را چنین توصیف کرده:" فوتبال، نفت، روغن و شن"، او سالها پس از آنکه قادر به ترک این شهر ویران شد، اظهار خوشحالی می کرد. همه فرزندان خانواده اوربیسن دچار ضعف بینایی بودند، بنابراین روی، از همان دوران کودکی عینک بر چشم داشت.

در کودکی مبتلا به بیماری یرقان شد که باعث جلوآمدن گوشهایش شد. اوربیسن نسبت به ظاهر خود اعتماد به نفس نداشت، در سنین جوانی موهایش که به سفیدی می گراییدند را مشکی می کرد. اوربیسن خیلی ساکت بود و خود را بی اهمیت می پنداشت، بسیار مودب و مهربان بود که بر اساس نوشته های بیوگرافر اوربیسن: آلن کلایسون (Alan Clayson) این خصوصیات از تربیت و رویش جنوبی وی سرچشمه داشت، با این وجود اوربیسن همیشه در اوج خوانندگی و شهرت و در زمان مرگش مرکز توجه همگان بود.


گفتگوی هارمونیکمنبع:
http://tasavorkon2.mihanblog.com

ارسال توسط irancomedi irancomedi
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin