تبلیغات
وب سایت سرگرمی | طنز | کمدی | اس ام اس - کلد پلی پایه گذار سبک جدیدی از موسیقی راک (II) وب سایت سرگرمی | طنز | کمدی | اس ام اس - کلد پلی پایه گذار سبک جدیدی از موسیقی راک (II)
وب سایت سرگرمی | طنز | کمدی | اس ام اس
وب سایت سرگرمی | طنز | کمدی | اس ام اس
بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 27 آذر 1389
قصه کلد پلی، سپتامبر 1996 در کالج دانشگاه لندن شروع شد، جایی که اعضای گروه با هم ملاقات کردند. مارتین و باکلند اولین اعضای گروه بودند که در هفته اول کالج با هم آشنا شدند و در تمام مدت سال در کالج برای تشکیل گروه خود برنامه ریزی می کردند. آنها نام "Pectoralz" را برای گروه انتخاب کردند. بعد از مدتی بریمن به گروه اضافه شد، در سال 1997 گروه نام خود را به "Starfish" تغییر داد و در کلاب های کوچک شروع به اجرای برنامه کردند. فیل هاروی (Phil Harvey) دوست دوران مدرسه ی مارتین به عنوان مدیر برنامه به گروه پیوست (که تا امروز هم به عنوان عضو پنجم گروه او را می شناسند). با ورود چمپیون به گروه (درامر) این بند، تکمیل شد.

یکی از دانشجویان کالج که قبلاً گروهی به نام کلد پلی داشت، به گروه پیشنهاد استفاده از این نام را داد و نام کلدپلی را به عنوان نام جدید انتخاب شد.

در سال 1998 کلد پلی 500 کپی آلبوم EP (آلبومی شامل 4 یا 5 آهنگ) با نام "Safety" را منتشر کرد که اکثر نسخه های آن به شرکتهای ضبط و دوستان داده شد و تنها 50 نسخه از آن برای فروش به بازار فرستاده شد.

در دسامبر همان سال کلدپلی قرار دادی با شرکت مستقلی به نام "Fierce Panda" بست و آلبوم "Brothers and Sisters" را منتشر کرد. در بهار 1999 کلدپلی قرارداد 5 آلبوم را با شرکت Parlophone بست. 5000 نسخه از سومین آلبوم EP کلد پلی با نام "Blue Room" وارد بازار شد و تک آهنگ "Bigger Stronger" از رادیو BBC 1 پخش شد.


اولین آلبوم استودیوی گروه به نام "Parachutes" آنها را به سرعت به شهرت رساند به طوری که تنها چند ماه بعد از انتشار به عنوان بهترین گروه سال 2000 از سوی مجلات موسیقی شناخته شدند. آهنگهای "Shiver" ،"Yellow" و "Trouble" به صورت تک آهنگ به بازار آمدند و بسیار موفق شدند.


"Yellow" توانست رده ی چهارم لیست تک آهنگهای بریتانیا را کسب کند و اولین آهنگ از کلدپلی بود که در آمریکا مورد توجه قرار گرفت و در جداول مختلف جزو برترین آهنگ ها بود و توسط بسیاری از گروه ها و خواننده ها به زبان های مختلف اجرا شد. به گفته مارتین "Yellow" نشانگر حال و هوای گروه: "روشنایی، امید و فداکاری است".

بسیاری از منتقدین بر این نظر بودند که این قطعه سبک موسیقی راک بریتانیایی کلد پلی را به جهانیان معرفی کرد.

آلبوم "Parachutes" تنها در بریتانیا 2.4 میلیون نسخه به فروش رفت و در رده دوازدهم لیست پر فروشترین آلبوم های قرن 21 شناخته شد! از دیگر موفقیت های این آلبوم دریافت جوایز بسیار از جمله Grammy ،BRIT و... است.


سبک آلبوم parachutes را به Alternative Rock نزدیک به Radiohead میدانند و تمامی نقدهایی که از این آلبوم شده مثبت بوده و موسیقی آن را عمیق، تاثیر گذار با هارمونی بسیار مطبوع دانسته اند.

کلدپلی آلبوم دوم خود به نام "A Rush of Blood to the Head" را در سال 2002 منتشر کرد. این آلبوم تحت تاثیر حوادث 11 سپتامبر در آمریکا که هم زمان با ضبط این آلبوم بود قرار گرفت.

تک آهنگهای "In My Place" ،"The Scientist" ،"Clocks" و "God Put a Smile upon Your Face" پر فروش بوده اند که در این میان تک آهنگ "Clocks" که سومین تک آهنگ این آلبوم بود از نظر تبلیغاتی و انتقادی خوش درخشید و در چندین فیلم و برنامه تلوزیونی از جمله "Peter Pan" و "The Wild" مورد استفاده قرار گرفت.

"Clocks" به عنوان آهنگ برتر سال در Grammy Awards انتخاب شد و نامزد دریافت جایزه ی بهترین تک آهنگ سال در Q Awards شد. Riff های پیانو آن به عنوان برچسب کلد پلی شناخته شد و اکثر منتقدین نظرات مثبتی نسبت به این آهنگ داشته اند.


دیوید چیل "David Cheal" در Daily Telegraph این طور بیان کرده: "Riff های هیپنوتیزم کننده ی پیانو، ریتم کوبنده، لحن متوالی و صدای شناور مارتین همه و همه نقطه ی اوجی متین و دل انگیز در این آهنگ ایجاد کرده اند".

آلبوم "A Rush of Blood to the Head" بیش از دو میلیون نسخه در بریتانیا و بیش از 11 میلیون نسخه در سراسر جهان به فروش رسید!

موسیقی "A Rush of Blood to the Head" فضایی آکوستیک با استفاده از پیانو و گیتار دارد و ترانه های آن افسانه ای و تحت تاثیر حوادث 11سپتامبر است و از مخاطبین خود می خواهد نترسند ، یا اینکه " هر کسی به هر چیزی که به دنبال آن است می رسد". منتقدین این آلبوم را بهتر وچشمگیر تر از آلبوم قبلی گروه یعنی "Parachutes" دانسته و آنها را گروه جوانی خواندند که موسیقی قوی و حیرت آوری را به جهانیان عرضه کرده اند.


گفتگوی هارمونیکمنبع:
http://tasavorkon2.mihanblog.com

ارسال توسط irancomedi irancomedi
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin